Jinekoloji

Kadın-Hastalıkları-Nelerdir

Jinekoloji

Düzenli jinekolojik muayene kadın sağlığının vazgeçilmez bir ögesidir. Herhangi bir şikayeti olsun ya da olmasın cinsel yönden aktif olan her kadının yılda bir defa muayene olması son derece önemlidir. Bu sayede kanser dahil pekçok hastalık erken devrelerde fark edilebilir ve kolay yöntemler ile tedavi edilebilir.
Tüm doktor muayenelerinde olduğu gibi jinekolojik incelemenin de ilk basamağı öykü almaktır. Bu aşama son derece önemlidir. Özellikle doktorunuza ilk defa muayene oluyorsanız öykünüz doktorunuzun sizi tanıması ve olası problemler ve tanı hakkında fikir edinebilmesi için son derece önemlidir.
Yıllık muayenenin amacı dış genital organlarla birlikte üreme sistemini oluşturan tüm organların pozisyon ve sağlık durumlarını değerlendirmektir.
Jinekolojik muayene 3 adımdan oluşur. Bunlar sırası ile
1.Dış genital organların muayenesi,
2.Spekulum incelemesi
3.Ultrasonografidir.
Her yıl jinekolojik muayene sırasında, rahim ağzı kanseri teşhisinde ilk sırayı alan smear testinin de yaptırılması gerekiyor. Smear testi rahim ağzı duvarındaki anormal hücrelerin, rahim ağzı kanser öncüllerinin rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce tespitinde yardımcı oluyor. Rahim ağzı kanseri nedeniyle her 2 dakikada bir kadın hayatını kaybetmekte ve rahim ağzı kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor.
Rahim ağzı kanseri,  smear testi ve rahim ağzı kanserine karşı koruyan HPV aşısı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.
*Muayenenin hatalı sonuç ve yorumlara mahal bırakmaması açısından, vajinal kayganlaştırıcıların, spermisidlerin, fitillerin 1-2 gün öncesinden itibaren kullanılmaması gereklidir. Eğer cinsel ilişkide bulunulacak ise kondom kullanılmalıdır.
*Adet esnasında ve özellikle ilk gününde mecbur olmadıkça muayene yapılmamalıdır.
*Adet esnasında ya da kanama varsa smear alınamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir