Tüp Bebek Danışmanlığı

Tüp Bebek Danışmanlığı

(Anlaşmalı Kurumda)

1-.Hasta uzun zamandır infertil ancak en az 3 kere aşılama yapıldığı halde gebelik elde edilemeyen, kısırlığın nedeni tam olarak açıklanamamış olgularda,

2.-Tedavi olduğu halde gebe kalamayan endometriozis hastalarında,

3-.Yumurtlamayı artıracak ilaçlar kullanıldığı ve aşılama da denendiği halde gebe kalamayan polikistik over gibi yumurtlama problemi olan olgularda,

4-Erkekte yapılan sperm analizi aşılamaya dahi izin vermeyecek ölçüde kötüyse veya hiç sperm yoksa (azospermik)(bu erkeklerin testislerinden TESE veya TESA denilen işlemlerle sperm hücresi elde edilmeye çalışılır, eğer sperm hücresi bulunursa tüp bebek yapılır),

   5-Oligoastenopermi denilen sperm sayısının az ve hareketliliğin düşük olması     durumlarında,

   6-Kadının yumurtalık kanallarının(fallop tüpleri)kapalı olması durumlarında,

   7-Talasemi gibi genetik geçişli hastalığa sahip ailelerin hastalığı taşımayan çocuk sahibi olabilmeleri için preimplantasyon genetik (PGD) inceleme yapabilmek için tüp bebek uygulaması yapılır.

Tüp Bebek Beslenme Danışmanlığı

Tüp bebek tedavisi (IVF) süresince sağlıklı beslenme doğurganlık ihtimalini arttıran önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Doğurganlık Diyeti ile beslenmek yumurta ve sperm kalitesini etkilemekte olduğundan gebe kalmayı veya tüp bebek tedavisi planlayan çiftlerin çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde en az 3 ay sürecinde bu diyete uygun beslenmeleri başarı oranını arttırabilmektedir. Yapılan pek çok araştırmaya göre diyetteki bazı değişiklikler doğurganlığı arttırıp, düşük risklerini azaltmakta ve sağlıklı bir gebelik sürecini desteklemektedir.

IVF (Tüp Bebek) Tıbbi Besleme Tedavisi İle:

  • *Yumurtalıklar (over) ve uterusta dolaşım artar
  • *Stres azalır
  • *Uterus ve overlere giden kan akımında oksijen oranı artar
  • *Vücudun hormon dengesi düzenlenir
  • *Yumurta kalitesi desteklenir
  • *Sperm kalitesi (sayı, hız vb faktörler) artar
  • *Sağlıklı gebelik süreci
  • *Gebelik öncesi kadınlarda ideal vücut ağırlığı ve bileşiminin sağlanması
  • *Erkeklerde ideal vücut ağırlığı ve bileşiminin sağlanması

Tüp bebek tedavisi olacak olan çiftlerde hem anne hem de baba adayının tedavi başarısını arttırabilmesi için bireye özel uygun vücut ağırlığı ve yağ/kas oranının sağlanması gereklidir. Obezite veya fazla kilo, yumurta ve sperm kalitesini bozan en önemli nedenlerin başında gelmektedir! 

Doğurganlık diyeti, üreme sisteminin en iyi şekilde çalışmasını sağlayarak üremede görevli olan hormon, yumurta ve sperm sağlığı, sağlıklı bebek gelişimi, besin öğesi eksikliklerinin giderilmesi ve metabolik kontrolü sağlar. Ayrıca, bu diyet önerileri çocuğunuzun ve sizin gelecek yaşamdaki sağlığınıza odaklanmaktadır.