Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma( İnkontinans) değişik şekilde görülebilir.

  1. Mesane sarkmalarına bağlı olarak karın içi basıncını artıran öksürme, hapşırma, ıkınma gibi durumlarda idrar kaçar. Bu tip üriner inkontinanslar da mesane duvarını destekleyici, sarkmaları önleyici operasyonlar uygulanabilir. Günümüzde bu tip idrar kaçırmalarda fotona jinekolojik lazer uygulamalarıyla ameliyatsız tedaviler mevcuttur. Hasta için daha kolay anestezisiz, dikişsiz, hastanede yatış gerektirmeyen bir tedavi şekli olan jinekolojik lazer uygulamalarıyla uygun hastalarda çok güzel sonuçlar elde edilmektedir. Kliniğimizde Fotana Lazerle idrar kaçırma ve vajen daraltma işlemlerine yönelik jinekolojik lazer uygulamaları yapılmaktadır.
  2. Urge İnkontinans: mesane kas ve sinirleriyle ilgili olup öksürüp, hapşırma gibi karın içi basıncı arttıran durumlar olmadan da idrar kaçırma sorunu vardır. Bu tür durumlarda uygun muayene ve testlerle idrar kaçırmanın tipi ve sebebini tespit edip bazı ilaçlarla medikal tedaviler uygulanır. Mesane egzersizleri(Kegel egzersizleri) her iki durumda da tedaviye eklenmelidir.

İdrar yolu ve vajinal enfeksiyonlar varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Enfeksiyonlar sık idrara çıkma ve idrar kaçırmayı tetikleyen durumlardır.