Labioplasti

Labioplasti nedir?

İç dudak estetiği olarak da bilinir. Bu genital bölge estetiği prosedüründe, iç dudaklara (labia minora) ameliyat uygulanır. Küçük dudak estetiği en yaygın gerçekleştirilen genital bölge estetiği prosedürüdür. Operasyon sırasında genellikle iç dudaklar küçültülür. Böylece iç dudakların, dış dudaklardan dışarıya sarkması (iç dudak sarkması) önlenmiş olur. Küçük dudak estetiğinde ayrıca dudakların asimetrisi (bir dudağın diğerinden daha büyük ya da daha uzun olması) de düzeltilir. Bazı kadınlar, küçük dudakları sürtünmeye ve tahrişe maruz kaldığı ve bisiklet sürme gibi eylemleri zorlaştırdığı için bu ameliyatı geçirirler. Öte yandan birçok kadın küçük dudaklarının görüntüsünden memnun olmadığı için bu prosedürü tercih etmektedir. Labioplasti genel anesteziyle veya ağız yoluyla alınan sakinleştirici eşliğinde lokal anesteziyle uygulanabilir.

Labioplasti neden uygulanır?

İç dudakların hipertrofisi (aşırı derecede büyümesi) tedaviye rağmen tekrarlayan vajinal ve üriner enfeksiyonlara, iritasyona ve ağrılı cinsel ilişkiye (disparoni) ve hareketlerde kısıtlamaya sebep olduğu durumlarda labioplasti tıbbi bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. 

Yapısal olarak normal büyüklükte olan iç dudaklar çoklu doğumlar, vajinal doğum sırasındaki travmalar, menopoza bağlı hormonal değişimler, hızlı kilo alıp verme ve başka sebepler nedeniyle sarkar ve dış dudaklar iç dudakları tamamen kapatmaz hale gelir. Hiç doğum yapmamış ve doğuştan labia minoru normal boyutlarda olan kadınlarda da yaşın ilerlemesiyle birlikte deri altı yağ dokusunda azalmaya bağlı olarak sarkmalar görülebilir. Bazı kadınlarda ise vajinanın iç dudaklarından biri veya her ikisi birden yapısal olarak (genetik özellik) normalden büyük olup asimetrik bir görünüm teşkil eder. 

Her ne sebeple olursa olsun sarkmalar, kabul edilebilir ölçüleri geçtiğinde estetik açıdan hoş olmayan görüntü oluşturarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve özgüven kaybına sebep olabilir. Tıbbi bir gereklilik söz konusu olmasa bile bu durum kişinin yaşamını çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilir. Örneğin iç dudaklardaki sarkma ileri seviyeye geldiğinde mayo, bikini veya dar kıyafetler giymeye engel olabilir. Özellikle fiziksel görünümün öne çıktığı spor dalları ve sahne sanatlarıyla ilgili meslek gruplarından kadınların iş yaşamını etkileyebilir, tüm kadınların cinsel yaşamını etkileyerek özgüven kaybına ve yaşam kalitesinde azalmaya sebep olabilir. 

Labioplasti Ameliyatını Kimler Yaptırmalıdır?

Labioplasti ameliyatı kimler yaptırmalı? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz.

 1. Vajina küçük dudaklarının kötü görünüme neden olacak kadar büyük ve koyu renkte görünmesi.
 2. Mayo giyildiğinde dışarıdan çok belli olması.
 3. Dudak büyüklüğüne bağlı akıntı ve enfeksiyonun çok olması.
 4. Doğumlara bağlı olarak kesik ve yırtık izlerinin olması.
 5. Dış dudakların sarkık, kırışık ve sönük durması yani yaşlı görünmesi.
 6. Kilo verdikten sonra iç ve dış dudakta sarkma olması.

gibi şikayetleri olanlar Labioplasti ameliyatı için uygun adaylardır.

Labioplasti Ameliyatı Ne kadar sürer? Riskleri Nelerdir?

Labioplasti ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlemdir. Lokal ya da hastanın isteğine bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilir. Aynı gün evinize dönebilirsiniz. İyileşme süresi 15 gündür.Labioplasti ameliyatında ciddi bir risk bulunmamaktadı

Labioplasti ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her operasyonda olduğu gibi Labioplasti ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Öncelikle vajinal bölge temizliğine dikkat edilmeli ve kuru tutulmalıdır.
 • Denize havuza yaklaşık olarak birkaç hafta girilmemelidir.
 • Çok ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • İyileşme süre zarfında ilişkiye girilmemelidir.
 • Özellikle ilk 15 gün çok dar şekilde ya da çok sert kumaşlı pantolonlar tercih edilmemelidir.
 • Doktorunuzun verdiği reçeteye uyulmalıdır.

Bu gibi bazı önlemler alınarak olası bir enfeksiyon riskinden ya da oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek mümkündür.

Kızlık zarı ( bekaret ) herhangi bir hasar alır mı?

Gerek iç dudak gerekse dış dudak anatomik olarak kızlık zarının dışında ve uzağında bulunurlar. Bu sebeple bekaret zarı etkilenmez ve müdahale esnasında herhangi bir zarar almaz.

Labioplasti sonrası doğum

Labioplasti operasyonu sonrası doğum süreci etkilenmediği gibi , operasyon öncesinde veya sonrasında doğumsal süreç yaşamakta ; müdahale sonucunu etkilemez.

Operasyon sonrası etki kalıcı mıdır ?

Labioplasti sonrası oluşan etki kalıcıdır. Ancak elbette her operasyon gibi zamanla yaşlanma süreci devam ettiği için uzun vadede  ek müdahaleler gerekebilir.

Dikiş  İzi kalır mı ?

Mukoza en hızlı ve çabuk iyileşen ve en az iz geride bırakan bölgedir. Bu sebeple labioplasti sonrası çok belli belirsiz bir iz kalır. Çokta göze batmayan bu iz zaten labiumların alt uçlarına yerleştirildikleri için , yer itibariyle saklı tutulabilir ve dikkat çekmez.

Tam İyileşme ne zaman sağlanır ?

Genital bölgenin ve mukozanın kanlanması çok iyidir. Bu sebeple genital bölge müdahaleleri hızlı bir şekilde kendini yeniler ve iyileşir .Ortalama  2-4 haftalık bir sürede yaralarda tam iyileşme görülür. Gözle görülür ödem  genelde 2 aya kadar devam ederken tam olarak ödemin ortadan kalkması da 6 aya uzayabilir. Bu süreç kişiden kişiye değişim göstermekle beraber herkeste aynı şekilde görülmez ve kişiye rahatsızlık vermez.