İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

Evli çiftler korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girdikleri taktirde ilk 1 yıl içinde gebelik elde etme olasılıkları %85 dir. Geri kalan çifte biz infertil diyoruz. Bu modern tıpta kısırlık değil ama neden çocuğu olmadığı araştırılması gereken grup olarak düşünülür. Biz kısırlık kelimesini kullanmak istemiyoruz. Bu nedenle bu ve bunu takip eden metinlerde infertilite gebe kalınmasında güçlük çeken grubu ifade edecektir.

İnfertil olan ailelerde %40 sebep bayanda %40 sebep erkekte geri kalan %20 gruptada her iki eştede sorun vardır. Biz ilk görüşmede her iki eşide birlikte değerlendirmekteyiz. Çift ilk geldiğinde ayrıntılı olarak her ikisininde özgeçmişini, aile hikayelerini ve daha önce tedavi için yapılan her işlem hakkında bilgi almaktayız.

Özellikle infertil çiftlerin şunu bilmesi gereklidir ki hemen hemen her merkezde birbirine yakın tedaviler yapılmaktadır. Ancak başarıyı artıran en önemli etken hasta ile doktor arasındaki güvendir. Bu grup hastaların en önemli sorunları tedaviyi yarıda kesmeleri ve çok çabuk doktorlarını değiştirmeleridir. Bu nedenle daha önceki tedaviler hakkında bilgi sahibi olmamız hiç olmazsa en baştan başlamamızı ve vakit kaybı olmasını engeller.İ