Aşılama Nedir ?Aşılama Nedir?

Aşılama Nedir; kısırlık tanısı konulan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Baba adayının sperm sayısı ve hareketinin düzeyi ile anne adayının yaşının etken olduğu bu tedavi yöntemi laboratuvar ortamında gerçekleşmektedir. Baba adayından alınan spermlerin anne adayının rahmine laboratuvar ortamında yerleştirme işlemi olarak tanımlanan bir tedavi yöntemidir. Aşılama tedavisi öncesinde anne ve baba adayında birtakım testler uygulanmakta ve herhangi bir sağlık sorunu açığa çıktığında öncelikle bu sorunlar iyileştirilmektedir.

Aşılama Nasıl Yapılır ?

Günümüzde pek çok çift bebek sahibi olmak istemelerine rağmen çeşitli nedenlerle bebek sahibi olamamaktadırlar. Bir yıl boyunca korunmasız bir şekilde denenmesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere kısırlık teşhisi konulmaktadır. Kısırlık teşhisi konulan çiftlerin çoğu genellikle aşılama tedavisi ile bebek sahibi olmaktadırlar. 

Aşılama  tedavisi nasıl yapılır ; kadının yumurtlama döneminde erkekten alınan spremin laboratuvar ortamında kadının rahmi içerisine enjekte edilmes işlemidir. Bu sayede sperm hücreleri rahim yolu ile tüplere ulaşmakta ve döllenmeye olanak sağlamaktadır. 

Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama tedavisi; sperm sayısının ya da hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlarda, sertleşme problemlerinde uygulanabilmektedir. Aşılama öncesi dikkat edilmesi gereken ,kısırlık teşihisi kesin olarak konulmuş olmalıdır. Aynı zamanda tedavi öncesinde uygulanması gereken testler aksatılmamalı ve mutlaka yaptırmalıdır. Yumurtaların uyarılması için gerekli olan iğneler doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Bunlarla birlikte sperm mastürbasyon yöntemi ile verilmeli ve sterilizasyona özen gösterilmelidir. Sperm verilmeden önce ise 2 günden çok 5 günden az cinsel perhiz uygulanmalıdır. 

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama tedavisi sonrasında çift normal yaşamlarına kısa sürede tekrar dönebilmektedir. Ancak bu süreçte de sağlıklı yaşam tarzı benimsenmeli, dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve doktorun bilgisi dışında ilaç kullanılmamalıdır. 

Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisine başlanmadan önce çiftlerin normal yollardan gebe kalınması için her yolu denemeleri gerekmektedir. Çiftler korunmasız ve düzenli olarak 1 sene boyunca ilişki yaşadıktan sonra istedikleri çocuğa sahip olamazlar ise yapılan testler sonucu aşılama yöntemine geçilir.

Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahminin içine bırakılmasıdır. Aşılama işlemi esnasında, erkekten alınan spermler gelişmiş enjektör iğneler yardımı ile rahim içine bırakılır. Bu işlem sonucunda yüksek ihtimalle döllenme sağlanır. 

Aşılama Sıklıkla :

Rahim ağzının anatomik problemler

Sperme karşı antikor varlığı

Düşük sperm sayı veya hareketlilik oranı (Erkek faktörü)

Açıklanamayan İnfertilite 

Servikal mukus problemleri

Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması 

Cinsel işlev bozukluklarında tercih edilen bir yöntemdir.

Aşılama Tedavisi Fiyatları

Aşılama tedavisine karar veren çiftlerin kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri bir sağlık merkezini seçmeleri önerilmektedir. Aşılama tedavisi fiyatları tedavi sürecinde uygulanan tanı ve tedavi yöntemlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Kısırlık tedavilerinin mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir. 

Aşılama İçin Gerekli Tetkikler 

Erkek için;

Sistemik ve lokal fizik muayene 

Serolojik testler 

MAR testi 

Hormon profili

Semen analizi

Sperm sayısı ve hareketliliği 

Detaylı morfolojik değerlendirme 

Yıkama sonrası sperm değerleri 

Kadın için;

Sistemik ve lokal fizik muayene 

FSH, LH (Adetin 2 ila 4. günü arasında) 

Prolaktin 

TSH 

Tubal geçişin saptanması (HSG, laparaskopi) 

Hormon profili 

Progesteron (Adetin 21. günü)

Aşılama Yöntemi

Aşılama yöntemi kolay bir yöntem olup uzun süre gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Normal yolları deneyerek, korunmadan 1 sene ilişki yaşadıktan sonra gebe kalınamama durumunda gerekli testler yapılarak çifte aşılama yöntemine geçilir.

Testler sonucunda bir tüpün kapalı olduğu, yumurtlamanın olmadığı ya da sperm sayısının düşük olduğu durumlarda tedaviye başlanılabilir. Sperm sayısının düşük olduğu durumlar 5 milyon ve üstü durumlardır. Eğer sperm sayısı 5 milyonun altında ise tüp bebek tedavisine yönelmek daha doğru olur. Kadınlarda da aynı şekilde evlilik süresi uzadıysa, kadının yaşı 35-36’ları geçtiyse yine tüp bebek tedavisine yönlendirilebilir eşler.

Aşılama tedavisinin aşamaları;

Yumurtalıkların uyarılması

Sperm toplanması

Aşılama işlemi

Bu işlemler öncesinde yumurta ve spermler kaliteli ve sağlıklı olması için bir takım ilaçlarla veya alternatif tıp yöntemiyle desteklenmektedir. Aşılama, yumurtalıkların uyarıldıktan sonra spermlerin rahim içerisine konulması ve uyarılmış olan yumurtalıktan atılan yumurtalar ile spermlerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırma yöntemidir.

Aşılama Yöntemi İle Hamile Kalanlar

Yapılan bilimsel çalışmalar ve teknolojide yaşanan gelişmelerin tıp alanında da kullanılması ile aşılama tedavisinde de başarı oranları günümüzde hayli yüksektir. Aşılama yöntemi ile hamile kalan kadınların her gebe kadın gibi total sağlık durumlarına dikkat etmelerinin yanı sıra gebelik takibini aksatmamaları da önerilmektedir. 

Tüp Bebek ile Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

Kısırlık tedavileri seçeneklerinden tüp bebek ve aşılama tedavileri günümüzde sıklıkla tercih edilen yöntemlerdir. Her iki tedavi yönteminin başarı oranları günümüzde gittikçe artmaktadır. Ancak aralarında birtakım farklar bulunmaktdır. Kadının yaşı büyüdükçe aşılama tedavisinin başarı oranı o denli düşmektedir. Bu nedenle ileri yaştaki anne adayları tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. Aynı zamanda kısırlık nedenleri de tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinde belirleyici rol oynamaktadır.