4D USG

4D (4 BOYUTLU) USG(ULTRASONOGRAFİ)

 

4D USG  = 7-38 haftalık gebeliklerde uygulanabilen bir Ultrasonografi tetkikidir.Anne rahmi içerisindeki fetusun video formatında görüntülenmesidir.Diğer Ultrasonografi tetkikleri gibi yüksek frekanslı ses dalgaları ile çalışır ve bebeğe ya da anneye zarar vermez.İşlem süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.Bebeğin cilt altı yağ dokularının oluştuğu 24-30 haftalık gebeliklerde en güzel görüntüler alınabilir.

 

 

4D Ultrasonografi ile bebeğin net görüntülenebilmesi için incelemenin yapıldığı sırada bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarının görüntüleme için  yeterli miktarda olması gerekir.

Bu miktarın gebelik haftasına göre normal sınırlarda olmadığı durumlarda görüntülemenin kalitesi düşer . Bu durumda annenin sağ tarafına  ya da sol tarafına dönmesi istenerek amniyon sıvısın göllenmesi  ve böylece de  görüntü kalitesinin artırılması sağlanır.

 

Özellikle gebeliğin 18-24 haftalarında yapılan detaylı USG   tetkiki ile  ((bebeğin tüm organlarının detaylı incelenmesi ile sağlıklı olup olmadığının görüntülenmesi ,  fetusun cinsiyet tayini , plasentanın (fetusun eşi) yapısı ve yerleşimi , fetusun içinde bulunduğu sıvının (amniyotik mayi) miktarı ve annenin rahim yapısı ve rahim ağzı uzunluğunun ölçüldüğü anomali taraması) eş zamanlı uygulanan 4D ultrasonografi ile olası

– ensefalosel, meningosel, meningomyelosel gibi kafa ve sırt anomalilerini,

– yarık damak yarık dudak , mikrognatia (küçük çene), mikrotia (küçük kulak), makroglossia (büyük dil) gibi yüz anomalilerini ,

– gastroşizis ve omfalosel gibi karın duvarı defektlerini,

– extremite eksikliği , falanks eksikliği ya da yokluğu gibi kol ,bacak ve parmak anomalilerinin tanısında destekleyici ve güvenilir bir tanı yöntemi olduğundan önemlidir.

 

Ayrıca fetusun yüzü, kafa şekli, yutkunması, esnemesi, gülümsemesi, parmak emmesi gibi ağız hareketleri , göz açıp kapama hareketleri, kol ve bacak hareketleri video formatında  izlenir ve eş zamanlı kaydı  alınarak anne babaya  işlem sonunda verilir..