Gebelikte Beslenme

GebelikteBeslenme

FOLİK ASİT ; Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Folik asit, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumu için B 12 vitamini ile birlikte çalışır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Bebeklerde NTD (Nöral Tüp Defektleri) riskini azaltır. Folik Asit kullanımına gebe kalmadan 6-8 hafta önceden başlanmalı ve gebeliğin ilk 12 haftası boyunca sürdürülmelidir. Vücutta depolanmadığı için her gün alınmalıdır.
Ispanak
Yer fıstığı
Karnıbahar
Fındık
DEMİR ; Gebelikte, hem bebeğin kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksiyenin taşınabilmesi için normalden daha fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi ve konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozada solukluk, saç dökülmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunun yanı sıra artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçların alınması gerekir.
Yağsız kırmızı et
Karaciğer
Ton balığı
YAĞLAR ; Toplam enerji ihtiyacının %30’ u yağlar tarafından karşılanmaktadır. Tüketilecek yağların seçiminde bitkisel kökenli zeytin ve mısırözü yağları, hayvansal olanlarda ise tereyağı ve iç yağı tercih edilmelidir. Margarinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
İŞLENMİŞ YİYECEKLER ; Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklere fazladan tuz ve şeker katılmıştır, fazlaca yağ içerebilirler.
SÜT VE PEYNİR; Tam mayalanmamış peynir ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Patörize edilmiş günlük süt tercih edilmelidir.
SIVILAR ; Gebelikte böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı tüketilmelidir.
ÇAY, KAHVE, KAKAO ; Kafeinin sindirim sistemine zararlı etkileri vardır. Bu tür yiyeceklerden gebeliğiniz boyunca uzak durulmalıdır. Bunların yerine maden suyu içebilir.

GEBELİKTE EN YARARLI BESİNLER
Süt, yoğurt, peynir (Kalsiyum, protein)
Yeşil yapraklı sebzeler ( C Vitamini, lif, folik asit )
Yağsız kırmızı et (Protein, demir)
Tavuk eti ( Protein, demir )
Sardalye ( Kalsiyum, demir, protein )
Portakal ( C Vitamini, lif )
Balık (Protein )
Kepekli ekmek ( Protein, lif, folik asit )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir